Diaszpóra Podcast
Potápi Árpád János Nemzetipolitikáért Felelős Államtitkár köszöntője
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Pedagógus Kollégák!
A Nemzetpolitikai Államtitkárság nevében régi partnerként köszöntöm most Önöket, egy hosszú múltra visszatekintő együttműködés újabb állomásánál. Örülök, hogy a sok évvel ezelőtt megkezdett munkát az elénk gördülő kihívások ellenére folytatni tudjuk, és együtt építhetjük gondoskodó közösségeinket.
A Nemzetpolitikai Államtitkárság a kezdetektől fogva kiemelt figyelmet fordít a gyermekekre és fiatalokra, mert hisszük, hogy nélkülük nincs jövő. Meggyőzödésünk, hogy magyarságunk megmaradásának záloga az anyanyelvű oktatás biztosítása. Ezért a 2016-ban elfogadott Diaszpóra Stratégiában kitűzött célokkal összhangban a diaszpóra közösségekben is hangsúlyosan támogatjuk ezt a munkát, hiszen azt tapasztaljuk, hogy a diaszpóra magyarsága is fontosnak tartja a fiatal generáció anyanyelvi oktatását, a magyar értékek átadását, a nemzettudat erősítését. Erre a legjobb bizonyíték, hogy a pandémia idején is indultak új iskolák, például Ausztriában, Új-Zélandon és Kolumbiában. 2022 óta pedig már Hawaii-on, Szingapúrban, Tokióban és Abu-Dhabiban is tartanak rendszeres magyar nyelvű gyermekfoglalkozásokat A Nemzetpolitikal Államtitkárság pedig nagy örömmel támogatja nemes küldetésüket.
Pedagógusként is fontosnak tartom, hogy az anyagi támogatás mellett szakmai-módszertani segítséget is nyújtsunk a tanároknak, hiszen sokan munka mellett, szabadidejüket áldozzák annak érdekében, hogy a diaszpórában felnövő kisgyermekek is elsajátíthassák közös anyanyelvünket és nemzeti kultúránkat. Ezért szervezzük meg 2018 óta minden évben a Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóját, amelyen a diaszpórában tanító pedagógusok és foglalkozásvezetők személyesen találkozhatnak, szélesíthetik kapcsolatrendszerüket és ahol megoszthatják egymással tapasztalataikat és a legkorszerűbb jó gyakorlatokkal is gazdagodhatnak. A Találkozó iránt töretlen az érdeklődés, amit bizonyít az is, hogy ehhez a szakmai hálóhoz már több mint 160 hétvégi magyar iskola csatlakozott.
A Nemzetpolitikai Államtitkárság a győri Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karával megvalósuló együttműködése keretében számos, további ingyenes lehetőséget kínál az érdeklődő pedagógusok számára. 2020-ban, a világjárvány idején hoztuk létre a tartalmilag folyamatosan bővülő tananyagmegosztó felületet, amelyen a korábbi évek továbbképzéseinek anyagai, óravázlatok, valamint a diaszpórában tanító és nagy tapasztalattal rendelkező pedagógusok közreműködésével létrejövő módszertani kiadványok is elérhetőek. 2021-ben közösen indítottuk el az Apáczal Hírlevelet is, amelyben a képzésekkel és pályázatokkal kapcsolatos tájékoztatók mellett az érdeklődők inspiráló és hasznos információkat is olvashatnak. Meglátásunk szerint a magyar nyelv megőrzése és továbbadása nehéz, ugyanakkor nemes kihívás az anyaországon kívül. E küldetés teljesítéséhez nyújt segítséget a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karán megvalósuló, két féléves akkreditált pedagógus továbbképzés is. Külön öröm számomra, hogy a Diaszpóra Podcast sorozat indításával a diaszpórában tanító kollégák szakmai segítségnyújtása tovább bővül.
Kivánom, hogy minél többen éljenek az általunk biztositott lehetőségekkel és tegyenek szert további hasznos tudásra, erősítve ez által a fiatal generációk anyanyelvhez és magyarsághoz való kötődését, valamint a magyar közösségek határokon átívelő nemzeti összetartozását!
Budapest, 2023. október 5.
Wurst Erzsébet Wurst Erzsébettel a Nyugat- Európai Országok Magyar Szövetsége és az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetsége oktatási felelősével, Pro Universitate díj elismerés birtokosával a Széchenyi István Egyetemen megvalósuló továbbképzésről és arról beszélgettünk, milyen az élet a diaszpórában. |
|
|
Pathy Lívia Pathy Líviával a Burgenlandi Oktatási Igazgatóság Gimnáziumok és Szakképző Intézmények magyartanításának szakfelügyelőjével, a Felsőőri Kétnyelvű Szövetségi Gimnázium tanárával, a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntettjével az Ausztriában folyó magyar nyelvű oktatásról, a kihívásokról és arról beszélgettünk, hogyan lehetséges a magyar kultúra továbbadása, közvetítése a következő generációk számára. |
|
|
Kövecsesné dr. habil. Gősi Viktória Kövecsesné dr. habil. Gősi Viktória egytemi docenssel, főigazgatóval, szakfelelős aszonnyal, a továbbképzés szakmai vezetőjével a Széchenyi István Egyetemen megvalósuló továbbképzésről és távoktatási felületről, az eddig elért eredményekről és a jövőbeni tervekről beszélgettünk. |
|
|
Dr. Lampert Bálint A podcast-sorozat következő állomásán Dr. Lampert Bálint egyetemi adjunktussal beszélgettünk a diaszpóra képzésben végzett tevékenységeiről, erdei iskoláról, erdőpedagógiáról és a jelenlegi és jövőbeli programokról, tervekről. |
|
|
Norton Éva
Norton Évával a MAOSZ (Magyarok Angliai Országos Szövetsége) elnökasszonyával az eddigi tapasztalatokról, a kihívásokról és a jövőbeni tervekről beszélgettünk.
|
|
|
Parti Margit
Parti Margit a Kanadai Magyar Kulturális Tanács Online Magyar Iskolájának vezetője megosztotta velünk megalakulásuk történetét, emellett az eddigi tapasztalatokról, az online oktatás kihívásairól és hatékonyságáról is mesélt, hogyan juthat el a magyar oktatás olyan helyekre is, ahová más úton lehetetlen lenne.
|
|